OCHRANNÝ NÁTĚR OLEJEM, VOSKEM NEBO LAKEM?
Pro mnoho truhlářů je závěrečným ošetřením dřeva vosk nebo olej jasnou volbou. Díky jeho skvělým vlastnostem nemusíte používat žádné aplikátory. Výborně se nanáší pouhým štětcem a zbytky přebytečné barvy stačí snadno otřít čistým hadrem. Tím zajistíte spolehlivý výsledek bohatě a přirozeně vypadajícího dřeva. Díky tomu se dřevo stane dokonale přizpůsobivé a následnou práci si s ním zamilujete.
Je však jeden nešvar, kterým tyto populární povrchové úpravy trpí. Je to jejich nedostatečná trvanlivost! Pravděpodobně byste si nevybrali tento olejový nebo voskový nátěr na dřevo určené pro horní část baru nebo kuchyňský stůl, který bude muset odolávat škrábancům, polití horkou kávou nebo agresivním čistícím prostředkům. Jsou ale ideální pro knihovny, šperkovnice, rámy obrazů, truhlice, šatníky a na řadu podobných objektů. Vosky se můžou použít na jakýkoliv druh dřeva. Neplatí to však na nanášení olejů na některé typy dřevin, jakými je aromatický cedr nebo dalbergie, palisandr, kokos a liliovník tulipánokvětý. Tyto dřeviny obsahují antioxidant, který zabraňuje vytvrzování oleje.
ZÁVĚREČNÁ ÚPRAVA VOSKEM
Vosky se prodávají v nejrůznějších skupenstvích. Tekuté, pastě nebo pevné tyčince a jsou formulovány v mnoha barevných variacích. Najdete je v jasných, jantarových, různých dřevěných tónech a dokonce i v bílé barvě. Některé vosky jsou měkčí, jiné tvrdší, ale i ty nejtvrdší vosky jsou po zaschnutí měkčí než barvy a laky. Skutečnost, že jsou měkké znamená, že nabízejí velmi malou ochranu proti poškrábání a opotřebení. Vosky pocházejí z různých minerálních, rostlinných a živočišných zdrojů. Vosk nepronikne do dřeva, nýbrž na něm vytvoří fólii. Zabrání tomu, aby oxidovalo (zbarvilo se do šeda), samotné vlastnosti dřeva to nezlepší. Jinými slovy, jakmile na dřevu vyschne. Kabát z čistého vosku zajistí, že to bude vypadat jako čerstvě nařezané, neohoblované ale upravované dřevo.
Kapalný nebo pastovitý vosk obvykle obsahuje určité množství rozpouštědla, které se však během vysychání odpaří a vosk poté může poskytovat potřebnou péči. Prakticky všechny vosky se rozpouští minerálními destiláty nebo ředidly, což je užitečné vědět, pokud budete někdy potřebovat vosk odstranit, a to buď ze dřeva nebo z jiných povrchů. Většina vosků taje při velmi nízkých teplotách, takže nejsou vhodné na místa které jsou vystavovány vysokým teplotám. Odvádějí však vodu, což jim pomáhá odolávat tekutinám nebo potravinám. Vosk můžete nanést na jakýkoliv jiný povrch. Díky tomu dodáte povrchu jemný lesk a hladký povrch. Na vosk však nenanášejte žádné barvy, nebo na něm nevytvářejte žádné další povrchové úpravy. Po aplikaci tekutého nebo pastového vosku stačí přebytečná místa jednoduše otřít a celá práce je tím hotová. Pro jednoduchou aplikaci použijte stěrku nebo houbičku z jemných ocelových vláken a poté otřete papírovými ručníky. Díky tomu zajistíte že vosk zanechá po zaschnutí krásný matný lesk. Chcete-li získat intenzivnější lesk, nechte jej zaschnout a poté jej otřete měkkým hadříkem.
ZÁVĚREČNÁ ÚPRAVA OLEJI
Olej obsahuje molekuly dostatečně malé na to, aby pronikly do dřeva spíše než, aby zůstaly na povrchu. Výsledkem je, že olej působí na dřevo světlým a bohatým dojmem a nevytváří žádný film na povrch. Existují dva různé druhy olejů, které dřevaři používají: schnoucí a neschnoucí oleje. Schnoucí olej začne díky vzduchu (kyslíku) měnit své skupenství a začne na povrchu vytvářet pevnou vrstvu. Schnoucí oleje se vyrábějí z ořechů, lnu, tungy, atd.. Zatímco neschnoucí oleje jsou minerální a rostlinné (arašídový, olivový). Minerální olej jsou skvělé na ošetření dřevěných ploch přicházejících do styku s potravinami, jako jsou kuchyňské linky a jídelní stoly. Neschnoucí oleje však zůstávají na povrchu a je potřeba je umýt mýdlovou vodou nebo jinými přírodními saponáty. Protože nevysychají a nevytvářejí žádnou ochrannou vrstvu. Nemůžeme je považovat za ošetřující přípravky, ale pouze za povrchovou úpravu. Nejběžnějším a nejméně nákladným schnoucím olejem je vařený lněný olej. Tungový olej schne o něco rychleji než lněný olej a někdy je upraven tak, aby vysychal ještě rychleji.
Chcete-li aplikovat olej jako povrchovou úpravu, rozetřete ho rovnoměrně na dřevo a přidejte další vrstvu v oblastech, kde se olej rychle absorbuje, aby působil jednolitě. Po 10 minutách setřete vše, co nebylo absorbováno. Pro hladší a bohatší povrch opakujte postup, následně můžete použít na mastné dřevo jemný suchý brusný papír. Tím se vytvoří kaše olejového a dřevěného prachu, který vyplní malé póry a povrch zůstane hladší.
ZÁVĚREČNÁ ÚPRAVA KOMBINACÍ OLEJE A LAKU
"DÁNSKÝ OLEJ"
Dánský olej má klasickou olejovou strukturu a jedná se o směs oleje a laku. Olej pomáhá zvýraznit krásu dřeva, zatímco laková pryskyřice nabízí větší ochranu před chemikáliemi, teplem, poškrábáním a skvrnami než klasický olej nebo vosk. Mnoho tesařů a truhlářů vytváří první nátěr pomocí dánského oleje, a s oblibou se k němu vracejí. Dodává se v přírodní (čiré) barvě.
Aplikace na dřevo je jednoduchá: Naneste ji na očištěné dřevo, nechte ji 15 minut vsáknout, znovu naneste další vrstvu a poté ji setřete z povrchu. Pokud použijte pouze jednu vrstvu dánského oleje, bude sloužit jako penetrační nátěr, je však možné použít libovolné množství vrstev. Dejte si však pozor, abyste neaplikovali více než jednu vrstvu denně. Vytvoříte tak povrch který bude silný, krásný a odolný jako lak. Pro aplikaci se výborně hodí houbička z jemných ocelových vláken na místo klasického štětce, které se trhají a na povrchu mohou zanechat štětiny. Dobrou zprávou je, že vícevrstvý nátěr dánským olejem je dostatečně odolný pro většinu dřevěných materiálů, dokonce i pro kuchyňské linky nebo jídelní stoly.
Zdroj: https://www.rockler.com/learn/understanding-oil-and-wax-finishes