Lněná fermež PINNER


Proč fermež PINNER?

Lněný olej ve svém surovém stavu schne velmi pomalu, proto se používá lněná fermež. Fermež se připravovala dříve vařením, dnes se již nevaří ale používají se do nich přídavky kovů. Skutečné vaření některých olejů mění jejich sušící vlastnosti, pravda. S lněným olejem je to však přidání některých rozpouštědel, které způsobuje, že lněný olej vysychá rychleji a působí, jako by byl vařen. Díky tomu je lepším produktem pro uchování držadel, podlahy a nábytku. 

Oleje na ošetření dřeva

Olej získaný z lněného semene je jedním z nejužitečnějších přírodních olejů. Používá se jako konzervační prostředek na dřevo, beton a přísadu do barev, laků.

Důvod, proč pravděpodobně čtete tento článek, jsou konzervační vlastnosti lněného oleje. Zachovává a zabraňuje vysoušení dřeva!

Lněný olej je pomalu schnoucí kapalina s dobrými konzervačními vlastnostmi a odolností vůči vodě.

Před příchodem moderních konzervačních látek a syntetických materiálů se běžně používal jako samostatný konzervační prostředek na dřevo, přírodní (konopné) lana a zdivo, jako kondicionér pro kartáče na vlasy na vlasy z přírodního divočáka a jako přísada do olejových barev. Byl také ceňen do interiéru jak na nábytek tak pro dřevěné podlahy.

Ekologické a kulturní aspekty

Lněná fermeže představuje ekologickou alternativu k syntetickým nátěrům. Její složení, založené na obnovitelných surovinách, zaručuje, že při aplikaci nedochází k uvolňování škodlivých chemikálií. Kulturně pak tato metoda symbolizuje spojení tradičního řemesla s moderní udržitelností. Zachování a obnovení tradičních technik výroby a aplikace lněné fermeže přispívá k uchování historického dědictví a podporuje lokální řemeslné tradice.

Aplikace

Lněnou fermež nařeďte v poměru 1:7 - 1:10 s ředidlem - lakovým benzínem, pomerančovým olejem nebo terpentýnem. Lněnou fermež lze aplikovat bez ředidel, ale je potřeba ji ohřát ve vodní lázni na 80 st..

Aplikujte štětcem nebo hadrem, natřete a po cca 1 hodině otřete nevstřebaný olej.

Další nátěr opakujte po 12 - 24h. Doporučujeme aplikovat 2 - 3 vrstvy.


Využití fermeže

Interiér: nábytek, podlahy, konstrukce

Exteriér: fasády, terasy, venkovní nábytek, dveře, ploty, atd.

U aplikačních nástrojů (hadr, houba), může dojít ke samovznícení. Namočte je do vody, nebo je uložte do nádoby bez přístupu vzduchu!!! Lněná fermež neochraňuje jen dřevo, ale pomáhá i v ochraně kovů, tím že chrání povrch před oxidací.

Z historie...

Používání lněného oleje sahá až do starověkých civilizací, kde byl ceněn nejen jako potravinový doplněk, ale i jako prostředek k ošetření dřeva. V římské době i v pozdějším středověku sloužil syrový lněný olej k impregnování dřevěných konstrukcí, lodí, nábytku a dalších předmětů. Díky své schopnosti proniknout do vláken dřeva a vytvořit ochrannou vrstvu byl lněný olej nepostradatelným přírodním prostředkem. 

Historie lněné fermeže na ošetření dřeva je fascinujícím příběhem vývoje technologií, kde se snoubí starověké znalosti s moderními ekologickými přístupy. Od prvotního využití lněného oleje až po dnešní inovativní metody ochrany dřeva představuje tento přírodní přípravek nadčasové řešení, které chrání a zdobí dřevěné povrchy. Obnova tradičních postupů výroby a aplikace lněné fermeže zároveň otevírá cestu k udržitelné výrobě, která ctí kulturní dědictví a zároveň reaguje na potřeby moderního světa.